BEZPIECZNE FERIE – CZYLI JAKIE?

dzrewkoDrodzy uczniowie!

Przed nami (mam tu na myśli również nas –  nauczycieli:)) jakże wyczekiwany okres ferii zimowych. Dla zdecydowanej większości z Was jest to  zasłużony  czas odpoczynku i beztroskiej zabawy. Korzystając z tego, pamiętajmy jednak o zagrożeniach, na jakie możemy być w tym okresie narażeni. Jeśli wyjeżdżamy, podróżujemy, jesteśmy w nowych miejscach, wśród nowych ludzi, ale także, jeśli spędzamy ten czas w miejscu zamieszkania, jeżdżąc na nartach, łyżwach czy sankach pamiętajmy o bezpieczeństwie. Rozsądek, odpowiedzialność i ostrożność nic nie kosztuje a może wielu ryzykownym sytuacjom zapobiec.

Tak więc jak co roku chcemy Wam przypomnieć kilka prostych zasad, które pomogą wam spędzić ferie bezpiecznie:

1. Zjeżdżając na nartach czy sankach, pamiętaj o obowiązujących na stokach przepisach i zasadach bezpieczeństwa, których powinieneś przestrzegać. Dobieraj trasy do swoich umiejętności. Słuchaj poleceń pracowników obsługi i ratowników – oni dbają o Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kaskach.

2. Nigdy nie zjeżdżaj na sankach czy nartach w pobliżu dróg – także tych rzadko uczęszczanych. Zwracaj uwagę, czy zachowana jest bezpieczna odległość do najbliższej ulicy. Skąd możesz mieć pewność, że wyhamujesz na czas, widząc zbliżający się samochód?

3. Nie doczepiaj sanek do samochodu. Źle zabezpieczony kulig może stwarzać duże zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

4. Rzucając się śnieżkami, nie łącz miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamyczków. Staraj się nie celować w twarz drugiej osobie, żeby nie uszkodzić komuś oka.

5. Nigdy nie rzucaj śnieżkami w nadjeżdżające samochody –zaskoczony kierowca może stracić równowagę i spowodować wypadek.

6. Na łyżwach jeździ się tylko w wyznaczonych miejscach. Stawy, jeziora czy rzeki, nawet, jeśli pokryte są (z pozoru!) grubą warstwą lodu, nie są bezpiecznym miejscem do zabawy. Lód w każdej chwili może się załamać!

7. Wychodząc z domu, zawsze daj najbliższym informacje, gdzie jesteś i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw numery telefonów swoje i przyjaciół.

8. Podróżując pociągiem zawsze zajmuj miejsca z dala o podejrzanych osób i – jeśli jest to możliwe blisko konduktora lub służby ochrony kolei. Nie siadaj samotnie w przedziałach i trzymaj się blisko ludzi. Staraj się nie podróżować nocą. Nigdy nie podróżuj autostopem.

9. Gdy ktoś cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy – czasem lepiej udać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie, krótko, bez wdawania się w dyskusję. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również – przeprosić dla własnego dobra.

10. Przebywając na stoku, pływalni czy w innym miejscu gdzie jest dużo ludzi uważaj na torbę, telefon, portfel. Nie noś portfela i dokumentów razem i nigdy nie wkładaj ich do tylnej kieszeni spodni. Dokładnie zapinaj plecaki i torby. Torebkę trzymaj obejmując ją całą od spodu, pamiętając przy tym, aby zawsze była zamknięta. Jeśli bawisz się na imprezie nigdy nie zostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację, wybierając swoje ofiary.
11. Jeśli za zgodą rodziców wybierasz się na dyskotekę, nigdy nie idź sam,– zawsze w gronie znajomych. Nie wychodź z dyskoteki samotnie. Umówcie się z rodzicami, że któryś z nich po Was przyjedzie. Wychodząc z dyskoteki włóż wierzchnie okrycie i wygodne obuwie – bardzo „swobodny strój” często prowokuje agresję.

12. Zawsze i wszędzie pilnuj swoich napojów. Przypadki dosypywania i dolewania różnych specyfików do napojów są coraz częstsze. Po takich substancjach łatwo Tobą manipulować, tracisz kontrolę nad sobą i swoim ciałem, łatwo cię nakłonić do robienia różnych rzeczy, a nazajutrz rano niczego nie pamiętasz. Nigdy nie przyjmuj napojów od nieznanych lub mało znanych Ci osób. Jeśli jesteś na dyskotece i idziesz na parkiet, napoje zostaw pod opieką osoby zaufanej

13. Ferie to czas relaksu i zabawy, ale nie każdy pomysł na zabawę jest dobry. Pamiętaj że alkohol wzmaga agresję, a jednocześnie nietrzeźwy nastolatek łatwiej może stać się ofiarą przestępstwa. Żeby dobrze się bawić i przyjemnie spędzać czas nie trzeba stosować używek. Nadmiar alkoholu może prowadzić do ryzykownych zbliżeń, przypadkowych inicjacji seksualnych, związanych z zakażeniem chorobami wenerycznymi, HIV, lub niechcianą ciążą.

14. Ferie zimowe to również okres wzmożonej działalności „dealerów” narkotykowych. Pamiętaj, iż mitem jest, iż „dopalacze” pomagają dobrej zabawie. Narkotyki zrobią Ci z mózgu kogel- mogiel. Naucz się być asertywnym. Naucz się odmawiać. Pamiętaj, nie istnieje bezpieczne branie narkotyków!

Życzymy Wam udanego i bezpiecznego wypoczynku w śniegowej aurze:)