BLIŻEJ SIEBIE – DALEJ OD NARKOTYKÓW.

images2

Drodzy rodzice!

Czas dorastania naszych dzieci bywa trudny tak dla nas jak i dla nastolatka. Często więzi łączące nas z dzieckiem ulegają osłabieniu, a coraz większą rolę w życiu nastolatka odgrywają rówieśnicy. Młodzi ludzie wchodzą w nowy okres życia, naśladują starszych, chcą upodobnić się do kolegów, być akceptowanym w grupie rówieśniczej – często za wszelką cenę i wbrew temu co oczekują rodzice. Tym samym są szczególnie narażeni na kontakt z różnego rodzaju używkami, takimi jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Z jednej strony chcą podejmować samodzielne decyzje, chcą być traktowani jak dorośli ludzie, a z drugiej w dalszym ciągu potrzebują naszej dyskretnej pomocy i opieki oraz świadomości że zawsze mogą liczyć na wsparcie rodzica niezależnie od tego co zrobią. Dlatego tak ważna w tym okresie jest rola rodzica i relacja jaką ma z dzieckiem. Im bardziej jest ona głęboka nacechowana wzajemnym szacunkiem, zaufaniem, miłością tym większą ma moc chroniącą nasze dzieci przed używkami.
Warto inwestować w nasze relacje z dziećmi, spędzać z nimi czas, rozmawiać, po prostu być z nimi, budować i ulepszać wzajemne relacje. Dlatego zachęcam do lektury załączonego poniżej poradnika dla rodziców, który w przystępny sposób przybliża nam zasady budowania dobrego kontaktu z dzieckiem. Poradnik został przygotowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomani w ramach ogólnopolskiej kampanii: „Bliżej siebie – dalej od narkotyków. Zwraca on również uwagę na sygnały, które powinny nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka oraz podaje zasady postępowania w sytuacji gdy nastolatek ma kontakt z narkotykami.
Jak twierdzą autorzy poradnika: „nie ma prostych i skutecznych recept na to, jak całkowicie uchronić dziecko przed narkotykami, ale jedno jest pewne: im lepszy mamy kontakt z dzieckiem, tym łatwiej ustrzeżemy je przed narkotykami”.

Zachęcam do lektury

Poradnik dla rodziców.