Aktualnie przeglądane

Listopad 2017

„Zdrowy nawyk – zdrowe piersi” – spotkanie profilaktyczne z paniami z Fundacji im. Adama Worwy oraz ze Stowarzyszenia Amazonek

Ostatniego dnia listopada uczniowie II i III klas oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w zajęciach przybliżających tematykę wolontariatu hospicyjnego oraz profilaktykę raka piersi. Było to możliwe dzięki paniom z Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu oraz ze Stowarzyszenia Amazonek, które odwiedziły naszą szkołę. Przekazane przez panie treści były bardzo  interesujące – od przedstawienia celów działalności fundacji i podsumowania jej zeszłorocznej działalności, przez proste zasady jakie powinna stosować rozsądna kobieta,  różnice między mammografią a ultrasonografią, informacje na temat tego, co powinno nas zaniepokoić  w czasie obserwacji piersi, po zasady postępowania w celu uniknięcia zbyt późnego wykrycia zmian chorobowych. Była nie tylko teoria, ale i praktyka – dziewczęta mogły na małym modelu piersi spróbować odnaleźć guzki imitujące zmiany, jakie każda z nas może wyczuć w czasie samobadania.

Droga mamo – ciociu – siostro – weź życie w swoje ręce i sama badaj piersi co miesiąc. To bardzo proste, a może uratować ci życie!!! 

Galeria w rozwinięciu…

Zobacz więcej

Przygotowania

Ruszyły przygotowania do corocznej akcji „MASKOTKA POD CHOINKĘ”.

Zbiórka będzie odbywać się w obydwu budynkach naszej szkoły w dniach 01-15.12.2017 roku.

Czekamy na: zabawki, słodycze, artykuły chemiczne i spożywcze.

Wszystkie otrzymane dary przekażemy przez ręce Akcji Katolickiej potrzebującym rodzinom.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy zaangażowali się w organizację akcji.

Konkurs biblioteczny

„ZABAW SIĘ W ILUSTRATORA KSIĄŻKI”

Regulamin konkursu:

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Rabie Wyżnej

Cele konkursu:

 1. Popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży.
 2. Promocja zbiorów.
 3. Kształtowanie wrażliwości na piękno uczuć i poetyckiego słowa.
 4. Prezentacja umiejętności uczniów.

Warunki uczestnictwa:

 1. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas VI i VII oraz klas gimnazjalnych i trwa od 24.11.2017 r. do 30.11.2017 r.
 2. Praca musi zawierać ilustrację do wybranej książki wraz z fragmentem tekstu.
 3. Pracę w formacie A4 należy zabezpieczyć koszulką oraz czytelnie opisać na odwrocie wg wzoru: imię i nazwisko uczestnika konkursu, tytuł, autor książki.
 4. Prace należy składać w bibliotece szkolnej.

Uwagi końcowe:

 1. Prace biorące udział w konkursie nie będą zwracane.
 2. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji nagrodzonych prac.
 3. Jury wyłoni trzech laureatów.
 4. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody.

 

Kartki Świąteczne – Akcja SK PCK

Jak co roku, wolontariusze SK PCK oraz uczniowie naszej szkoły przygotowują kartki świąteczne. Są one przekazywane Fundacji im. Adama Worwy z Nowego Targu, a następnie rozsyłane podopiecznym tejże Fundacji. Jest to miły gest okazania pamięci, życzliwości, serca, tym którzy tego najbardziej potrzebują, zwłaszcza  w magicznym czasie Świąt Bożego Narodzenia.

 

Piernikowa Pomoc dla Gabrysi

W dniach 7- 22 listopada odbyła się w naszej szkole koleżeńska akcja zatytułowana „Piernikowa Pomoc dla Gabrysi”. Jej celem było zebranie funduszy na leczenie 6-letniej dziewczynki, zmagającej się z chorobą nowotworową. Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. Nasi uczniowie i ich rodzice, byli wykonawcami pachnących pierniczków , którymi następnie byli obdarowywani darczyńcy.  Wolontariusze SK PCK sprawnie przeprowadzali kwesty. Ogromne wsparcie i wielkie serce okazali  Rodzice  podczas listopadowej wywiadówki , Pracownicy Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej oraz Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rabie Wyżnej. Wszystkim serdecznie dziękujemy 

🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

ZASADY EFEKTYWNEJ KOMUNIKACJI RODZIC – DZIECKO.

rozmUmiejętność porozumienia się ze swoim dzieckiem to najprawdopodobniej jedna z najważniejszych umiejętności rodziców. Kiedy dzieci – niezależnie od wieku w jakim są – wiedzą, że mogą porozmawiać z rodzicami o swoich sprawach czują się:

 • Ważne
 • Kochane
 • Mają poczucie sprawstwa.
 • Uczą się właściwej samooceny, rozwiązywania problemów, współpracy z innymi.

             Ta komunikacja jest szczególnie ważna, kiedy dziecko wchodzi w okres dorastania. Bardzo często uczciwy i otwarty dialog rodzica z dzieckiem staje się jedyną i często najskuteczniejszą metodą wychowawczą w tym wieku. Dla małego dziecka rodzic jest najważniejszym autorytetem, oparciem i gwarantem jego bezpieczeństwa. Im dziecko starsze tym ciekawsze świata, tym większe jego dążenie do poznawania, zdobywania nowych doświadczeń. I niemal każde dziecko odkrywa z czasem, że jego obdarzeni początkowo olbrzymim autorytetem i niemal nadludzkimi możliwościami rodzice mają własne śmiesznostki i wady a ich możliwości są ograniczone. Poznając coraz to nowszych ludzi dzieci porównują ich ze swoimi rodzicami i niemal zawsze znajdują lepszych, mądrzejszych od nich. Ponadto uczą się dostrzegać niekonsekwencje rodziców, ich bezradność czy mijanie się z prawdą. Posiadanie własnego zdania, często sprzecznego ze zdaniem rodziców nie oznacza jednak zerwania komunikacji pomiędzy obiema stronami. Rodzic musi mieć jednak świadomość, że wraz z rozwojem dziecka powinien zmieniać się jego stosunek do niego. Dorastającą córkę czy syna nie można wiecznie traktować jak małą dziewczynkę czy chłopca, których trzeba pilnować i wiecznie pouczać. Zobacz więcej