DANE OSOBOWE – JAK JE CHRONIĆ?

1cyberCzy wiesz ile Twoich danych znajduje się w Sieci? Co można a czego nie należy w Sieci udostępniać? Do jakich celów Twoje dane mogą być wykorzystane i to bez Twojej wiedzy? Czy warto chronić swoje dane? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Samorząd Uczniowski/Pedagog szkolny

Dane osobowe to informacje, które pozwalają nas zidentyfikować (imię, nazwisko, adres, PESEL, wiek, wykształcenie, miejsce pracy, itp).Są one zbierane i przechowywane w bazach, tworzonych przez różne instytucje typu: szkoły, urzędy, firmy, itp. Logując się do różnych serwisów internetowych również tam często podajesz swoje dane osobowe. Aby mogły być przetwarzane (np. do celów marketingowych) musisz wyrazić na to zgodę ale możesz ją w każdej chwili cofnąć.  Nie możesz jednak zażądać np. aby twoje dane zostały usunięte z bazy danych PESEL lub z bazy danych twojej szkoły.
dane nasz

1. Przesyłania nam ofert reklamowych/ofert kredytowych
  2. Blokowania naszych treści i profilów na portalach społecznościowych, jeśli nawołują do nienawiści.
  3. Kradzieży tożsamości czyli do założenia konta w serwisie internetowym (społecznościowym lub innym) albo konta mailowego pod naszym imieniem i nazwiskiem np. w celu wyłudzenia od innych użytkowników określonych informacji, umieszczenia w sieci obraźliwych komentarzy, zrobieniu zakupów w sklepie internetowym albo wykonaniu operacji bankowej w naszym imieniu.

Pamiętajmy, iż poza przypadkami, które są wskazane w ustawie, nikt nie może gromadzić i udostępniać innym naszych danych osobowych bez naszej wiedzy lub jeśli sobie tego nie życzymy!!!6ufa

Kiedy spotykamy się po raz pierwszy w realu z nieznajomą osobą nie możemy byś pewni, jakie ma zamiary i intencje. Sytuację, kiedy rozmawiamy z obcymi w sieci, można porównać do rozmowy na ulicy z 5siećprzypadkowym przechodniem. Nie chwalimy się wtedy, ile zarabiają nasi rodzice, gdzie chodzimy do szkoły,jakie mamy kieszonkowe czy gdzie jedziemy na wakacje, po prostu nie opisujemy swoich spraw prywatnych. W szczególności trzymamy w tajemnicy nasze miejsce zamieszkania, nazwiska, informacje o numerach legitymacji i innych dokumentach.

Jeśli chcemy się  spotkać z osobami poznanymi w Sieci zachowajmy rozsądek – podzielmy się z rodziną tą informacją, poinformujmy znajomych o miejscu i czasie spotkania, zbierzmy ze sobą przyjaciółkę lub kolegę.1danew sieci
2danewsieci

Źródło: http://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/dane-osobowe-i-ochrona-tozsamosci/