Czy moje dziecko jest uzależnione od komputera/Internetu?

1cyberW szkole generalnie dużo się mówi o narkotykach, alkoholu czy papierosach. Przestrzega się przed wpadnięciem w uzależnienie od w/w używek. Natomiast bardzo często zapominamy iż w dobie komputeryzacji istnieje równie groźne ryzyko uzależnienia się od komputera, Internetu czy gier komputerowych. Warto zastanowić się jak dużo czasu nasze dzieci faktycznie spędzają „podłączone” do komputera czy smartfona z dostępem do Internetu. Warto również wiedzieć jak wygląda uzależnienie od Internetu i jak w takiej sytuacji można pomóc naszemu dziecku?

Uzależnienie od komputera i Internetu jest uzależnieniem psychicznym tzn. osoba uzależniona ma silną potrzebę korzystania z komputera, przebywania w Sieci. Nadużywanie Internetu może rozwijać się etapami. Na początku systematycznie zwiększany czas obecności w sieci jest usprawiedliwiony wykonywanymi obowiązkami (np. przygotowywaniem się do lekcji) lub rozwijaniem swoich zainteresowań. Stopniowo jednak czas ten ulega wydłużeniu, często kosztem zobowiązań domowych, towarzyskich lub obowiązków szkolnych.
UZALGeneralnie korzystanie z komputera z umiarem, na podstawie ustalonych zasad nie jest szkodliwe. Jeśli umawiamy się z nastolatkiem na godzinę dziennie i jej przestrzegamy, to jest w porządku. Problem zaczyna się, gdy dziecko traci kontrolę nad sytuacją. Siada na chwilkę i robią się z niej cztery godziny. Odczuwa coraz większy przymus korzystania z Internetu. Jeśli „odłączymy” go od Sieci/komputera pojawia się rozdrażnienie, złość, gorsze samopoczucie, rozgoryczenie  – które znika z chwilą powrotu do komputera. Nastolatek wpada w tzw. ciągi komputerowe – tzn. siedzi przed komputerem przez kilka godzin bez przerwy, nie mogąc się od niego oderwać nawet na chwilę. Spędzając coraz więcej czasu w Sieci zaczyna zaniedbywać swoje potrzeby fizjologiczne, dotychczasowe zainteresowania, rezygnuje z kontaktów towarzyskich na rzecz komputera. Będąc w Sieci często zarywa noce, jest niewyspany, zasypia na lekcjach, zapomina o zadaniach domowych, ma gorsze oceny. Nie chce spotykać się przyjaciółmi – woli ten czas spędzić przed komputerem. Surfuje w Necie nawet wtedy, gdy nie jest to już interesujące. Uzależniony nastolatek najczęściej nie potrafi sam sobie poradzić i nie zauważa, że ma problem. Nie przyjmuje do wiadomości że może być uzależniony a nawet może nawet kłócić się z najbliższymi o to, iż go bezpodstawnie o to oskarżają.Sam jednak nie potrafi zmniejszyć czasu spędzonego przed komputerem. Najczęściej ukrywa przed rodzicami czy wręcz kłamie o liczbie godzin spędzonych w Sieci.

UZAL2Jeśli widzimy, iż nastolatek może mieć problemy z uzależnieniem od Internetu całkowite odcięcie go od komputera nie załatwi sprawy. A może prowadzić do innych negatywnych zachowań dziecka. W pierwszej kolejności warto z dzieckiem porozmawiać nt. zaobserwowanego przez nas problemu. Nazwać niepokojące nas zachowania i ich konsekwencje. Nie dać się zbyć czy nabrać na zapewnienia dziecka że wyolbrzymiamy problem. Pamiętajmy, że osoba uzależniona rzadko jest w stanie się przyznać do tego, iż ma problem i nie radzi sobie. Warto się również zastanowić dlaczego dziecko sięga po komputer i jakie potrzeby dzięki niemu zaspokaja. Dobrze jest zastąpić komputer innymi czynnościami, które zaspokajają podobne potrzeby dziecka i wypełnią czas. Wspólnie z dzieckiem omówić i ustalić zasady i etapy ograniczania korzystania z Internetu oraz konsekwencje w sytuacji gdy dziecko je złamie. Rozmowy o tym, co się dzieje i dlaczego, są niezwykle istotne. Dziecko będzie się czuło bezpieczniej, gdy pozna nasze intencje. Nagradzać sukcesy dziecku w ograniczeniu czasu spędzonego w sieci i zachęcać do spędzania go poza nią.  Pozwolić dziecku ponosić odpowiedzialność i koszty uzależnienia. Najważniejsze jest abyśmy okazywali dziecku miłość, mimo, że nie akceptujemy jego zachowania.

Najlepiej poszukać jest pomocy u specjalistów – w szkole, poradni psychologiczno -pedagogicznej. Pedagog, psycholog oceni czy i na jakim poziomie uzależnienia znajduje się nasze dziecko i jakiej pomocy potrzebuje.  Dużo informacji możemy znaleźć paradoksalnie właśnie w Internecie. Są strony czy portale internetowe, które min. zajmują się problemem uzależnienia w Sieci. Jeśli podejrzewamy, że telnasze dziecko utraciło kontrolę nad używaniem komputera i/lub Internetu i nie wiemy, jak w tej sytuacji postępować, możemy skonsultować się z zespołem Helpline.org.pl. Na stronie Helpline.org.pl lub pod numerem 800 100 100 można znaleźć pomoc również wtedy, gdy dotychczasowe działania nie przyniosły pożądanych rezultatów.

Pedagog szkolny

Źródło: http://dzieckowsieci.fdn.pl/artykuly-i-opracowania?cat1=&cat2=674&cat3=742