CYBERPRZEMOC

1cyberCzy spotkałeś się w Necie z obraźliwymi tekstami na Twój temat? Być może dostawałeś/aś wulgarne czy poniżające esemesy? Albo ktoś próbował Cię zastraszyć czy wręcz szantażować?  A może ktoś bez Twojej zgody, zrobił Ci kompromitujące/ośmieszające zdjęcie/filmik i umieścił w Necie lub przesłał innym? Tego typu zjawiska są niestety coraz częstsze. 

Dlaczego tak się dzieje i jak my wszyscy możemy z tego typu negatywnymi zachowaniami w Sieci walczyć?

Pedagog szkolny/Samorząd Uczniowski

Fundacja Dzieci Niczyje, która zajmuje się  badaniem zachowań przemocowych w Sieci podaje, iż wśród badanych przez nich uczniów:

  • 57% badanym zrobiono zdjęcia, nakręcono filmiki bez ich zgody;
  • 47% z nich stało się ofiarą wyzywania w sieci;
  • 32% to ofiary podszywania się pod ich tożsamość przez innych użytkowników sieci;
  • 21%  badanych uczniów było poniżanych i ośmieszanych

CO TO CYBERWarto wiedzieć, że CYBERPRZEMOC to różne formy agresji polegającej na wyśmiewaniu, publikacji kompromitujących materiałów, zastraszaniu czy poniżaniu innych osób z użyciem min. telefonu komórkowego, tabletu, Internetu.

Jakakolwiek forma agresji w realu zawsze jest dotkliwa, jednak w którymś momencie, zwłaszcza przy odpowiedniej reakcji środowiska się kończy. Natomiast treści umieszczonej w Internecie nie da się w pełni usunąć. Może ona co jakiś czas odżywiać, zdobywać nowych odbiorców czy udostępnienia.Podobnie dzieje się z filmikami czy zdjęciami przesyłanymi przez komórkę.

siec-przemoc

Co można w takiej sytuacji zrobić? Bardzo wiele zależy od naszej reakcji w Sieci! Będąc w Internecie nieraz jesteśmy w  świadkami zachowań agresywnych – wulgarnych komentarzy,obraźliwych i prześmiewczych tekstów, itp. Warto zadać sobie pytanie – co wtedy robimy? Jak i czy w ogóle reagujemy?

Może przyłączamy się do negatywnych komentarzy o danej osobie. ( I nie ma znaczenia czy ją lubimy czy też nie!!!) Czy zdarzyło się nam kiedykolwiek stanąć w kontrze do prześladowcy i potępić jego negatywne zachowanie? Czy też nie robimy nic bojąc się, że to my będziemy następni i to nas wyśmieją? Niestety w sieci podobnie jak w życiu – brak reakcji ze strony najbliższego otoczenia tylko napędza agresorów!!! A wspólnie możemy więcej!!!Dlatego zachęcamy do aktywnego przeciwstawiania się agresji tak w życiu jak i w Sieci!!! Nie bójmy się reagować, nie dajmy się zastraszyć! Pamiętajmy, że po drugiej stronie ekranu jest żywy człowiek i tak jak każdy z nas zasługuje na szacunek – nie dlatego że jest SUPER (choć oczywiście może być) ALE DLATEGO ŻE JEST CZŁOWIEKIEM. PO PROSTU!!!CYBER

Często prześladowca nie zdaje sobie sprawy, że jego żarty czy docinki ranią innych. Wydaje mu się, że inni czytając jego negatywne komentarze dobrze się bawią. Wtedy nasza zdecydowana reakcja powinna być dla niego sygnałem że robi coś nie tak. A jeśli robi to z premedytacją i celowo tym bardzie powinniśmy zareagować. Ponieważ milczenie zawsze jest odbierane jako przyzwolenie do tego typu negatywnych działań. Często prześladowcy tak w sieci jak i w realu to osoby z niskim poczuciem wartości, którzy poniżając innych chcą się po prostu czyimś kosztem dowartościować, zwrócić na siebie uwagę. 

CYBER-OF

Źródło: http://edukacjamedialna.edu.pl/lekcje/cyberprzemoc/