pppp30 września br. klasa I A wraz z opiekunami p. Moniką Kosek – Zembura oraz Marią Szewczyk wzięła udział w II Rajdzie Szlakami Oddziału Partyzanckiego AK kpt. Bolesława Duszy „Szaroty” – „Chłopcy z Bucznika”. Trasa rajdu przebiegała następująco: Bielanka – Raba Wyżna – Kierówka – Żeleżnica – Harkabuz – Bukowina Osiedle – Odrowąż. Rajd ten dedykowany był pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala walczących o niepodległość Polski z niemieckim okupantem pod dowództwem kpt. Bolesława Duszy „Szaroty” oraz najmłodszemu partyzantowi OP AK „Szaroty” śp. Władysławowi Szepelakowi. Celem wydarzenia było również poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1935-1945 na terenie Podhala i okolic a także dotarcie do miejsc i obiektów, które były świadkami historii II Wojny Światowej. Podczas tej uroczystości mogliśmy spotkać się z Panem Posłem Edwardem Siarką oraz Panią Poseł Anną Paluch a następnie wysłuchać ich prelekcji. Rajd ten był doskonałą lekcją patriotyzmu i historii dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli a w szczególności dla najmłodszego pokolenia Podhala.

Monika Kosek – Zembura