Aktualnie przeglądane

Marzec 2016

BIOLCHEM -listy osób zakwalifikowanych do II etapu konkursu

W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 151 uczniów z 17 szkół podstawowych oraz 95 uczniów z 15 gimnazjów.
Zapraszamy do zapoznania się z listami uczestników zakwalifikowanych do II etapu IX Międzyszkolnego Konkursu Chemiczno – Biologicznego „BIOLCHEM”.

 SZKOŁY PODSTAWOWE

W II etapie konkursu biorą udział uczniowie szkół podstawowych, którzy w etapie szkolnym otrzymali od 42 punktów (z 52 punktów możliwych do uzyskania) –lista osób zakwalifikowanych
GIMNAZJA
W II etapie konkursu biorą udział uczniowie gimnazjów, którzy w etapie szkolnym otrzymali od 25 punktów (z 50 punktów możliwych do uzyskania) -lista osób zakwalifikowanych

 

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy wysokich wyników.
II  etap konkursu odbędzie się 27 kwiecień 2016 roku  o godzinie 11.00 w budynku Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej.

CYBERPRZEMOC A ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA Z NIĄ ZWIĄZANA

cyberprzemocUczniowie klas II oraz poszczególne klasy I są w trakcie spotkań z panią sierżant Anną Martuszewską z Policji w Rabce -Zdroju. Spotkania dotyczą cyberprzemocy i odpowiedzialności prawnej z nią związanej. W trakcie swoich prelekcji pani policjant szczególny nacisk położyła na konsekwencje tak prawne jak i emocjonalne, oraz społeczne w sytuacji udostępniania i przesyłania innym w Sieci/przez telefon kompromitujących zdjęć. Zwróciła uwagę na to, iż bycie upokorzonym, wyśmianym w internecie jest bardzo trudnym przeżyciem. Ofiara cyberprzemocy przeżywa upokorzenie. Czuje, że znalazła się w centrum uwagi, że wszyscy o niej mówią – i to w zły sposób. Przez to jest odizolowana, osamotniona i często bezradna. Taka osoba potrzebuje szczególnego wsparcia ze strony otoczenia i pomocy w poradzeniu sobie z tą sytuacją. Pamiętajmy, że cyberprzemoc jest krzywdzeniem kogoś. A działanie, które powoduje czyjeś cierpienie, publiczne upokarzanie nie jest ŻARTEM!!! I również podlega odpowiedzialności prawnej.
Pani policjant przypomniała, iż warto się się dwa razy zastanowić nad tym co umieszczamy w Sieci I KOMU CO WYSYŁAMY. Ponieważ raz wrzucone do Neta zdjęcie pozostanie tam już na zawsze. Uczniom zwrócono uwagę na internetowe znajomości, zwłaszcza w sytuacjach gdy ten ktoś po drugiej stronie chce utrzymać znajomość w tajemnicy lub wymusza na nas (stosując przykładowo szantaż emocjonalny) przykładowo przesyłanie zdjęć. Na koniec spotkań omówione zostały zasady postępowania w przypadku bycia świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy.

FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

FESTIWALW dniu 17 marca 2016r. 30 –osobowa  grupa uczniów klas III pod opieką mgr Teresy Rapacz oraz mgr Wioletty Antosiewicz-Gacek wzięła udział w czwartej edycji Targów Edukacyjnych w Krakowie  pt: „Festiwal zawodów w Małopolsce” Na powierzchni 9000 m2  gimnazjaliści mogli oglądać pokazy umiejętności zawodowych oraz maszyny i urządzenia obsługiwane przez uczniów i przedsiębiorców. Na interaktywnych stoiskach zaprezentowane zostały zawody służb mundurowych oraz siedmiu branż gospodarczych: budowlanej, elektryczno-elektronicznej, medyczno-społecznej, turystyczno-gastronomicznej, administracyjno-usługowej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska, mechanicznej i górniczo-hutniczej. Łącznie szkoły zawodowe we współpracy z przedsiębiorcami przedstawiły 132 prezentacje zawodów od bardzo znanych do bardzo rzadkich. Uczniowie mieli również okazję skorzystać z fachowej pomocy doradców zawodowych obecnych podczas imprezy.

            Zapraszamy do zobaczenia foto relacji z tej jakże ciekawej imprezy, która co roku przyciąga coraz więcej gimnazjalistów z całej Małopolski:)

Jak wspomóc nasze dziecko w wyborze właściwej ścieżki edukacyjnej?

zebranie

17 marca 2016 roku odbyło się spotkanie rodziców klas III z pedagogiem szkolnym mgr Teresą Rapacz na temat: „Jak wspomóc nasze dziecko w wyborze właściwej ścieżki edukacyjnej” . Rodzicom przedstawiona została aktualna ścieżka kształcenia ogólnego i zawodowego w Polsce, najnowsze zmiany w szkolnictwie zawodowym oraz możliwości przekwalifikowywania się . Podczas spotkania rodzice mieli okazję dowiedzieć się jakie czynniki należy brać pod uwagę podczas wyboru dalszej ścieżki kształcenia oraz jak wspierać swoje dziecko przy podejmowania tego typu decyzji.  Rodzice otrzymali również przygotowaną przez pedagoga ulotkę zawierającą min. adresy stron internetowych, które mogą być pomocne podczas procesu decyzyjnego ich dzieci.

Poniżej znajduje się przedstawiona podczas spotkania prezentacja, oraz ulotka informacyjna która może być przydatna podczas wyboru przez Państwa dziecko szkoły ponadgimnazjalnej/ zawodu.

JAK WSPOMÓC NASZE DZIECKO W WYBORZE WŁAŚCIWEJ ŚCIEZKI EDUKACYJNEJ – prezentacja

Jak wspomóc nasze dziecko w wyborze właściwej ściezki edukacyjnej – ulotka dla rodziców