Aktualnie przeglądane

Maj 2015

Żonkilowy Marsz Nadziei.

Tłumy młodych ludzi – z żółtymi balonikami w ręku – przemaszerowały w środę (20 maja 2015r.) z nowotarskiego rynku do miejskiego parku. Na zakończenie dorocznej akcji Pola Nadziei w stolicy Podhala po raz drugi odbył się Żonkilowy Marsz Nadziei, w którym nasze SK PCK wzięło udział.
Marsz zorganizowała Fundacja im. Adama Worwy.
Zobacz więcej

Powietrze jakie jesteś w naszej gminie?

wfosigw logotype - colorUczniowie realizujący projekt „Ty też masz wpływ na jakość powietrza w naszej gminie” przeprowadzili wśród swoich kolegów i koleżanek ze szkoły ankietę dotyczącą ich wiedzy nt stanu czystości powietrza na terenie gminy.

Zobacz wyniki ankiety

Sondę wśród mieszkańców gminy Raba Wyżna nt Sposobu ogrzewania domów.

Zapoznaj się z wynikami przeprowadzonego sondażu

Sondaż wśród mieszkańców gminy Raba Wyżna

Prezentacja (sondaż)

Wywiad w Urzędzie Gminy – z p. Agnieszką Pędzimąż- Inspektorem Ochrona Środowiska nt stanu czystości powietrza w gminie i dostępnych dokumentów w tym programów dotyczących stanu czystości powietrza.

Przeczytaj

Na podstawie zebranych informacji z ankiet, sondy oraz wywiadu w wydziale ochrony środowiska uczestnicy projektu dokonali wstępnej oceny stanu powietrza w naszej gminie.

Serce z widokiem na Giewont

Serce z widokiem na Giewont
14 maja w lokalu rabiańskiej biblioteki publicznej miało miejsce spotkanie przybliżające twórczość zakopiańskiego poety, barda, fotografika i przewodnika tatrzańskiego Jerzego Tawłowicza. Wzięli w nim udział nie tylko uczniowie z naszej szkoły ( członkowie koła teatralnego i 18 recytatorów przygotowanych przez nauczycieli języka polskiego), ale również młodzież gimnazjalna z Jabłonki, Klikuszowej, Starego Bystrego oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Rabie Wyżnej i Sieniawie. W sumie było 30 recytatorów. Jury w składzie Magdalena Węgrzynowicz-Plichta (poetka, członek ZLP, wydawca), Anna Tawłowicz (żona Poety) i Marcin Białoń po długich naradach wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Oliwia Siarka kl. II B
II miejsce – Angelika Fudro (Jabłonka)
III miejsce – Jan Chrobak kl. III A
wyróżnienia:
Kamil Chrobak kl. III A
Angelika Strama (Stare Bystre)
Młodzież dostała tomiki z wierszami Jerzego Tawłowicza, w tym unikatowe Serce z widokiem na Giewont – książki ufundowała żona Poety.
Przyznano również dodatkowe wyróżnienia Wydawnictwa SIGNO. Otrzymały je:
Kinga Chmielarczyk
Nina Gospodarska kl. III B
Marcelina Januszek kl. III B
Estera Machaj (Jabłonka)
Patrycja Makuch kl. III A
Nagrodami dodatkowymi były tomiki wierszy świetnych współczesnych poetek – Joanny Rzodkiewicz i Renaty Batko.
Wszyscy uczestnicy konkursu dostali dyplomy – z górską grafiką Jerzego Tawłowicza.
W przerwie obrad jury wystąpili aktorzy zakopiańskiej Sceny A2 im. J.Tawłowicza: p. Grażyna Syrzisti i p. Krzysztof Michno. Piękny, profesjonalny montaż słowny, doskonale dobrane wiersze zmarłego Poety… Można się było zasłuchać.
Oczekując na wyniki zdążyliśmy jeszcze posłuchać śpiewu Jurka Tawłowicza  – jak to dobrze, że współczesna technika daje nam możliwość przypomnienia głosów tych, którzy przeszli na drugą stronę błękitu…
Po rozdaniu nagród można było podziwiać prace fotograficzne zmarłego Artysty. Na wystawie znalazły się zdjęcia, które określił mianem Kanapek – nałożone na siebie fotografie, każda z wpisanym Giewontem.

Konkurs poezji Jerzego Tawłowicza

          14 maja 2015r. w Bibliotece Publicznej w Rabie Wyżnej odbył się konkurs poezji Jerzego Tawłowicza. Przystąpiło do niego wielu uczniów nie tylko z gimnazjum w Rabie Wyżnej, ale także z innych miejscowości. Nasi koledzy spisali się świetnie i zajęli miejsca w samej czołówce.

               Po zakończeniu konkursu, przy delektowaniu się pyszną szarlotką podeszła do nas żona zmarłego Jerzego Tawłowicza- Anna Tawłowicz. W przyjemnej rozmowie przybliżyła nam postać poety. Jak mówiła: przede wszystkim bardzo kochał góry. Był przewodnikiem górskim. Nie tylko o nich pisał, ale także fotografował. Jego dzieła mogliśmy również podziwiać na wystawie fotograficznej. Były one zrobione w ciekawy i zaskakujący sposób, na tzw.” Kanapkę”, tzn. zdjęcia były nałożone na siebie, co ukazywało ich oryginalność. Jak pokazała nam Pani Anna, na większości zdjęć można było dostrzec Giewont, który poeta wręcz uwielbiał.
Pani Anna opowiadała nam również jak ciepłą i dobrą osobą był Pan Jerzy. Pomimo swojego wieku uwielbiał młodzież, a młodzież uwielbiała Jego. Miał z nimi dobry kontakt i umiał z nimi rozmawiać.
Mam nadzieję, że będą odbywały się kolejne edycje tego konkursu, aby coraz więcej osób poznawało sylwetkę i wspaniałą twórczość Jerzego Tawłowicza.

Patrycja M. kl.IIIa