Jak przetrwać w szkole?

jak przetrwać w szkoleDrodzy uczniowie klas I
Za Wami pierwsze dwa tygodnie nauki w naszej szkole. Myślę, że wiele obaw i lęków które mieliście zaczynając pierwsze dni w gimnazjum minęły. Mam nadzieję, że szkoła nie okazała się taka straszna jak początkowo Wam się wydawało:). Pamiętajcie, że lęk i obawa przed czymś nowym jest zupełnie naturalną reakcją i każdy z nas przez to przechodził. By jeszcze bardziej ułatwić Wam start w nowej szkole poniżej znajduje się parę rad na które warto zwrócić uwagę, aby w nowej szkole szybko poczuć się dobrze i komfortowo:

 • Potraktujcie pierwsze tygodnie w gimnazjum jaką przygodę, pamiętając jednocześnie że w nowej szkole nie jesteś sam, że w klasie jesteś ze swoim „starymi” kolegami ze swej szkoły podstawowej. Jest to duży plus, gdyż zawsze możesz liczyć na sprawdzonych przyjaciół. A nowa szkoła, za chwilę przestanie być taka nowa i obca….
 • Skarbnicą wiedzy o gimnazjum i zasadach w nim panujących jest twój wychowawca – który zawsze Wam pomoże – nie bójcie się więc pytać, słuchajcie jego rad i bądźcie z nim w dobrych relacjach.
 • ‚Bądźcie otwarci na nowe znajomości – zawiązujcie nowe przyjaźnie, bądźcie mili, weseli, uczynni, poczęstujcie czymś dobrym, pomóżcie w lekcjach, podpowiedzcie… a szybko zjednacie sobie sympatię innych. Przede wszystkim jednak bądźcie sobą, nie starajcie się na siłę zmienić czy przystosować za wszelką cenę.
 • Bądźcie asertywni – nauczcie się mówić „NIE” – zwłaszcza wtedy, kiedy inni będą chcieli wymóc coś na Was lub przekonać do rzeczy na które nie macie ochoty.
 • Grunt to właściwe nastawienie, a więc nastawcie się pozytywnie i z góry nie zakładajcie, że w gimnazjum będzie strasznie, głupio lub nudno – u nas dzieje się wiele ciekawych rzeczy i każdy może znaleźć coś dla siebie.
 • Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – więc niech każdy z Was wyrobi sobie dobrą opinię wśród nauczycieli – bądź miły, kulturalny, zgłaszaj się na lekcjach, systematycznie odrabiaj zadania, postępuj zgodnie z regulaminem szkoły.
 • Od początku angażujcie się w życie klasy i szkoły – bierzcie udział w konkursach, zawodach, uroczystościach szkolnych, zapiszcie się na zajęcia pozalekcyjne, sportowe , działajcie charytatywnie – róbcie wszystko aby się rozwijać
 • Pamiętajcie że Wasze zachowanie w szkole jest bardzo ważne – na byciu kulturalnym, przestrzeganiu zasad regulaminu szkolnego, słuchaniu nauczycieli możecie tylko skorzystać.
 • Nie bójcie się pytać jeśli czegoś nie rozumiecie. Jak wiecie nie ma głupich pytań. Jeśli z jakiś powodów ktoś nie chce zapytać na lekcji zawsze może poprosić nauczyciela o wyjaśnienie na przerwie lub zostać na zajęciach wyrównawczych.
 • Pamiętaj, że w gimnazjum czeka Cię więcej nauki niż w szkole podstawowej, więc od początku warto uczyć się systematycznie, aby nie narobić sobie zaległości. Jeśli czujecie że macie trudności z jakiegoś przedmiotu, nie czekajcie aż będziecie mieć dużo ocen niedostatecznych ale od razu szukajcie pomocy. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu.
 • Jeśli ktoś na lekcjach siedzi cicho jak myszka i boi się zabrać głos, myśląc że inni wiedzą lepiej – niech spróbuje się przełamać a zobaczy że to wcale nie jest takie trudne. Nauczyciel docenia nie tylko wiedzę ale także i aktywność na lekcji, koledzy i koleżanki zaczną bardziej taką osobę szanować i doceniać za odwagę i własne zdanie.

Jeśli w trakcie nauki w naszej szkole dotkną Cię jakieś trudności czy problemy ( nie tylko szkolne) i nie będziesz wiedział jak sobie z nimi poradzić, zapraszam do mnie. Chętnie służę radą i pomocą.
Pedagog szkolny